23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Forbud mod kølestof kan give problemer

EU indfører skrappere regler brugen af de klimaskadelige f-gasser i køleanlæg.

EU vil indføre skrappere regler for brugen af de klimaskadelige f-gasser, som anvendes i køleanlæg i bl.a. mange dagligvarebutikker. Det skriver Dansk Handelsblad.





Særlige danske regler på området risikerer dog at ramme nogle af de danske supermarkeder, hvis de ikke når at ud-skifte deres køleanlæg inden årsskiftet. Dansk Erhverv frygter, at nogle dagligvarebutikker kan risikere at blive tvunget til at lukke midlertidigt, mens køleanlægget udskiftes.





Der er i EU i denne uge opnået enighed om at stramme reglerne for f-gasser, som skal udfases i de kommende år. F-gasser som R22 medvirker til den globale opvarmning, og derfor har Europa-Parlamentet nu vedtaget nye regler, der skal reducere brugen af de flourholdige f-gasser med 79 pct. frem til 2030.





Læs mere i Dansk Handelsblad.



BREAKING
{{ article.headline }}
0.079